Arkadaş Arama:

B 0

Rüyada Amenerrasulü Okumak (Bakara Suresi) Ne Demek Neye Yorumlanır?


Rüyada Bakara (Amenerrasulü) okumak, okuyan veya okuduğunu gören kimse, bir yerden başka bir mahalleye taşınır. Çünkü kısmeti o gittiği yere verilmiştir. Hazreti Ayşe, ömrü uzun olur, diyor. Bela ve felaketlerden uzak kalır. İbn’i Şirin’e göre; rüyada Bakara Suresi okumanın anlamı düşmanın şerrinden kurtulmak ve bir miras almak demektir. Kirmani de diyor ki; rüyasında Amenerrasulü okuyanın ömrü uzun olur, hal ve vakti iyileşir. Cafer-i Sadık’a göre de: Bakara suresini okuyan kadı ise uzun zaman işinde kalır, ömrü uzun ve rızkı bol olur.
Rüyada Amenerrasulü okumak çok hayırlı bir rüyadır. Bu mübarek Sureyi Rüyada okuyan kişinin hayırlı ve uzun bir ömür süreceğine işaret eder. Aynı zamanda, Bakara suresini veya bir kaç ayetini okuyan ömrü boyunca sıkıntı çekmez. Çoluk çocukları da hayırlı evlâtlar olarak yetişirler. Ayrıca bu rüyayı gören kimse kendini kötülüklerden ve şeytanın şerrinden korumuş olur.

Abdülgani Nablüsî de rüyada Amenerrasulü okumayı ilim sahibi ve uzun ömürlü olup, hayır ve berekete nail olur, buyuruyor. Bir başka rivayete göre de: Rüyada Bakara Süresini veya ondan bir ayeti okuduğunu veya kendi üzerine okunduğunu görmek; ilme, uzun ömre, dinde iyilik ve çocuğu hakkında kurtuluşa işarettir. Rüyada Amenerrasulü okumak; hafızaya ve keskin zekâya işarettir.
İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada Bakara suresini dinlemek; doğru sözlü olacağınıza alamettir. İbn-i Sîrîn’nin yaptığı yoruma göre rüyada Amenerrasulü dinlemek ömrünüzün uzayacağına ve belalara karşı sabırlı olacağınız anlamına gelir. Kirmanî demiştir ki: Bakara suresi dinlemek muradınıza ereceğinize ve düşmandan güvende olacağınıza işarettir.
İbn-i Sîrîn demiştir ki Rüyada Amenerrasulü okumak şifa bulmaya ve muradına ermeye,. Bazı kere de Amenerrasulü, hafızaya ve keskin zekâya işarettir.
Hazret-i Aişe (r.a) validemiz demiştir ki; Rüyada Sure-i Bakarayı tamamen veya bir kısmını okuduğunu gören, bir yerden diğer bir yere gider ve nasibi gittiği yerden olur. Rüyada Amenerrasulü okuduğunu veya üzerine okunduğunu görmek, korku, dehşet ve afetten emin olmaya, murada ermeye ve afiyete delâlet eder.