Arkadaş Arama:

B 0

Rüyada Balçık Görmek, Balçığa Batmak Nedir?


Rüyada sıcak kara balçık görmek rızka, yoksulluktan kurtulmaya ve diğer hayırlara yorumlanır. Bekârın sıcak balçık görmesi evlenmesi anlamındadır. Hastanın bu balçığı görmesi iyileşmesine delalettir. Cafer-i Sadık’a göre: balçık rüyasını, soğuk iklimlerde görmek, sıcak iklimlerde görmekten kötüdür. Cabirul-Mağribî demiştir ki: Rüyada balçık görmek şöyle tabir olunur:

a) Beyaz ve yeşil balçık, helâl mala,
b) Sarı balçık, hastalığa,
c) Kırmızı balçık, çalgı ve oyuna,
d) Siyah balçık, keder ve hüznüne delâlet eder.

Rüyada Balçık Yemek
Rüyasında pişmiş balçık yediğini gören, herkesi çekiştirir. Pişmemiş balçık yediğini gören, evladı ve ailesi için mal toplar. Elinden biraz balçık olup onu yediğini gören, para kazanır. Rüyada pişmemiş balçık görmek, evlat için mal toplamak manasına gelir. Pişmiş balçık yediğini görmek, gıybet ve işe yaramaz sözlere işarettir.

Rüyada Balçıkta Yürümek; Kirmani der ki: Bir hastanın rüyasında balçık içinde yürüdüğünü görmesi, hastalığın uzayacağına, gamlı ise, gam ve kederinin artacağına delâlet eder.
Rüyada Balçıkla Sıvamak; Evini balçıkla sıvadığını gören, sıkıntıya düşer. Cabir el Magrîbî ye göre; beyaz ve yeşil balçık, helal malla, sarı balçık hastalıkla, kırmızı balçık çalgı ve oyun ile siyah balçık hüzün ve kederle yorumlanır.
Rüyada Harç Balçık Görmek
Ebu Sait El Vaiz e göre; bina yapımında kullanılan balçık yani harç görmek, din, mal ve nimet ile tabir olunur.Bazıları diyorlar ki; balçık görmek hastalığa, bir rivayete göre balçıktan tuğla ve kerpiç yaptığını görmek, akrabasının çokluğuna delalet eder.
Rüyada Balçığa Batmak; Bir balçık içinde veya bataklıkta yürüdüğünü gören kederlenir. Balçık içinde gömülüp boğulmadığını gören, öyle bir belaya uğrar ki, bir daha kurtulamaz.

Rüyada Balçık Yoğurmak; Balçık yoğurduğunu ve ondan kerpiç yaptığını görmekte hayır yoktur. Bir rivayete göre kavgaya ve düşmanlığa delalet eder. Rüyada balçık yoğurduğunu veya ondan kerpiç yaptığını görmek, hayra işaret değildir.
Rüyada Balçıktan Kurtulmak; Balçıktan çıktığını gören beladan kurtulup feraha kavuşur. Kirmanî ye göre; rüyasında balçık içinde yürüdüğünü gören, eğer hasta ise; hastalığı uzar, kederli ise kederi artar.
Ebu Saidü’l-Vaaz demiştir ki:”- Rüyada bina için olan balçık yani harç görmek, takva, din, mal ve nimete delâlet eder. Elinde bir miktar balçık olup onu yediğini görmek, para kazanmaya işarettir.
Rüyada Balçığa Saplanmak; Bir balçık içine düşüp kurtulamadığını gören, sıkıntıya düşer. Çok balçık içine düştüğünü ve ondan kurtulmak imkânı bulamadığını görmek, olumsuzluk alâmetidir.

Rüyada Mezarı Balçıkla Sıvamak; Birinin mezarını çamurla sıvadığını gören, eğer mezar sahibi ölmüş ise, onu ziyaret eder, eğer yaşıyorsa, bu rüya hayırlı değildir.
Rüyada Balçıktan Tuğla ve Kerpiç Yapmak; Bazılarına göre de, rüyada balçıktan tuğla ve kerpiç yaptığını görmek, akrabanın ve dostların çokluğuna delâlet eder.