Arkadaş Arama:

D 0

Rüyada Darbuka Çalmak Görmek


Rüyada darbuka çalmak, sesini duymak hayırla yorumlanır. Çünkü Hicaz’da hac kafilelerinde veya Arafat’a giderken darbuka çalmak adettir. Eski devirlerde kale muhafızları, kalede uyumayıp nöbet tuttuklarını uzaklara duyurmak için darbuka çalarlardı.
Başka bir rivayete göre de rüyada darbuka çalmak ağızdan laf kaçırmak, sözler yüzünden güç duruma düşmektir. S. Hüseynî’ye göre; rüyada darbuka görmek ve çalındığını duymak veya çalmak hayırlıdır.

Rüyada evinde darbuka çaldığını görmek, beklediği bir haberi alacağına; darbuka çaldığı halde sesinin çıkmadığını görmek, üzüntülü bir haber alacağına; bir başkasının darbuka çalarak kendisinin de oynadığını görmek, yalan bir haber alarak işi hususunda aldanıp zarar edeceğine yorumlanmıştır.
Bir kadının veya bir cariyenin çaldığı darbukanın sesini işitmek; neşelenmeye ve feraha çıkmaktır. İhtiyar bir adamın çaldığı darbukanın sesini duymak; baht açıklığı, kuvvet, uğur ve bereket manalarını taşır.
Rüyasında darbuka çaldığını gören meşhur olur. Rüya sahibi hayırlı işler yapıyorsa, şöhreti güzel olur. Yok eğer şer işlerle ilgileniyorsa, kötü bir şöhret kazanır.