Arkadaş Arama:

İ 0

Rüyada ibadet yerine gitmek ne anlama gelir?


Rüyada, camiye, mescide ve ya medreseye girdiğini görmek, takva ve vera ile de tâbir olunur. Bu rüyalar daima iyiye yorulur. Rüyada ibadet ettiğini gören kişi sıkıntılarından ve sorunlarından kurtulur. Rüyada ibadet ederken görmek, ailenin mutlu yaşamı olacağına işarettir. Eski durumundan daha iyi durumu gelir. Resûl-i Ekrem’in sünnetine uymaya ve Hak’tan korkmaya delâlet eder.
İbn-i Sîrîn (rh.a.) demiştir ki: Hem hayatımız hem de rüyamız için haramlardan uzak kalmak, ibadetlere devamlı olmak ve Kur’ân ikliminde yaşamak lâzımdır.

Rüyada namaz için birilerinin yada kendisinin ibadet yerlerine koştuklarını görmek, hayır ve berekete, müjdeli habere ve Hakk’a yönelmeye delâlet eder.
Rüyada camiye girdiğini görmek, din işlerini hakkıyla yapmaya, helal ve haram arasını ayıran hâkime ve insanın ticaret için çıktığı pazara delâlet eder.
Rüyada mazlum olarak camiye girdiğini görmek, adalete, Kur’an ve denize, temizlik mahalli olan hamama, huşu yeri olan kabre, güzel kokuya, susmaya ve kıbleye yönelmeye delâlet eder.
Rüyada cami ve mescitlere girmek, günahtan temizlenmeye; kiliseye ve havraya girmek dinde bozukluğa alâmettir.

Rüyada kiliseye girdiğini fakat Hıristiyanların fiil ve hareketlerini kabul etmeyerek Allahü Teâlâ’yı zikrettiğini görmek, kudrete, izzete ve herkese iyilikle emretmeye delâlet eder.