Arkadaş Arama:

İ 0

Rüyada İbrahim Suresini Okumak, Dinlemek Ne Demek Neye Yorumlanır?


İmam Cafer Sadık (a.s) yaptığı tabire göre rüyada İbrahim suresini okumak; Allah katında aziz ve değerli olacağınız anlamına gelir. Hz. Ayşe Sıddık’ya göre; İbrahim suresini Rüyada tamamını veya bir kısmını okuduğunu yahut okunduğunu gören, Cenabı Hakkı (C.C) anıp tespih edenlerden olur. Gamı ve kederi gider. Dünya korkularından emin olur. Sevaba nail olur. İbn-i Şirin’e göre: rüyada İbrahim Suresini okuyan kişi hayır ve hasenata, cömertliğe, ibadete devam eder. Rüya sahibinin hali ve ahireti hayırlı ve güzel olur. İmam Abdülgani Nablusi’ye göre rüyada İbrahim Suresini Okumak; Allah’ın indinde dini ve ilmi makbul olmaya ve buna karşı da günahları bağışlanmaya delalettir. Cafer-i Sadık’a göre: Rüyasında İbrahim Suresini okuyan kişi Allah’ın indinde aziz ve makbul olup hakkında söylenen kötü sözlerden beri bulunur. Bir başka rivayete göre de: Rüyada İbrahim süresini okuduğunu veya üzerine okunduğunu görmek, çok sevap kazanmaya, düşmandan emin olmaya, Allah katında makbul olmaya işarettir.
Hazret-i Aişe (r.a) demiştir ki Rüyada İbrahim Suresini okumak tamamen veya kısmen okuduğunu görmek, Cenabı-ı Hakkı zikre ve tesbih etmeye delâlet eder ve o kimse zikir ehlinden olur, gam ve üzüntüden kurtulur. İbn-i Şirin’in yaptığı yoruma göre rüyada İbrahim Suresini dinlemek daima hayır işlerle ve ibadetle meşgul olacağınız demektir. Kirmanî: Dünya hayatınızın güzel olacağına işarettir. Rüyada İbrahim Suresini Dinlemek karanlıktan aydınlığa kavuşmaya işaret etmektedir.

İbn-i Şirin hazretleri de rüyada İbrahim Suresini şöyle tabir buyururlar. Hayrat ve hasenata, taat ve ibadete devam üzere olur, kerem ve zenginlik ile şereflenir. Yine denilmiştir ki rüyasında İbrahim Suresini okuyan kişinin sevabı kat kat olur. Rabbi onu sakındığı ve korktuğu her şeyden emin kılar ve onun dini Allah indinde güzel ve makbuldür.