Arkadaş Arama:

O 0

Rüyada Ocak Görmek

Rüyada ocak görmek, evin reisi veya hanıma işaretle birlikte rüyayı gören şahsın çoluk ve çocuğu ile birlikte mutlu bir yaşam süreceğine işarettir. Ayrıca ocak ailecek saygınlık kazanacağınızı gösterir. Kişinin rüyasında yanan bir ocağı görmesi o şahsın rahat bir hayat süreceği anlamına gelir. Ocak aynı zamanda evin reisine, saygıdeğer hanıma, kişinin geçimini temin ettiği işine, evin düzenine işaret eder.
Set üstü ocak, elektrikli eşyaya veya otomobile işaret eder. Rüyada set üstü ocak görmek, anneye, çocuğunu sırtına alan kadına veya aralık ve ocak aylarına işarettir. Kişinin rüyasında sönük set üstü ocak görmesi, huzurlu aileye, üzerinde bir şey pişen ocak görmesi ise saygın bir aileye işaret etmektedir.

Rüyada Ocak Görmenin Anlamı ve Yorumu
Rüyada görülen ocak, diğer rüyalarda da görüldüğü gibi çeşitli çağrışımlar yapmaktadır. Bazen ev ve aile fertlerine işaret sayılır. Bazen da bir evin düzen ve intizamına yorumlanır. Kimi zaman bir eş, kimi zaman da kibirli bir genç kız olarak tanımlanır. Bazen ise daleveralı karışık bir işe işarettir. Ocak kimi zaman eş olarak tanımlanır.
Rüyada ocak görmek, ev reisi veya hanıma işarettir. Rüyada boş bir ocak görmek ise henüz tasarı halinde olan bir demektir. İçine kömür konmuş ocak, gayretler sayesinde bir süre sonra işte gelişme olacağını belirtir. Bir ocağın sönmesi, işte kriz, para ile yuvada sıkıntı ve evde yokluk anlamındadır. Ocakta iyi veya kötü görülen her bir durum bunlara aittir. Bazen de ocak zevceye, üzerindeki tencere de kocayı ifade eder.

Rüyada Yanan Ocak Görmek
Ocağın yandığını gören kimse, çoluk ve çocuğu ile sevinç ve refaha erişir. Yanan ocak ev işlerini yürüten kimseye delalet eder. Ayrıca rüyada yanan ocak görmek ihtiyaçları gidermeye, ailenin geçimini temin etmeye ve rızk elde etmeye delalettir.
Bazen yanan ocak, kandil ve minbere işarettir. Bazen de ocak, çocuğa, anaya, çocuğunu sırtına alan kadına, rüya sahibinin arzu ettiği şeylerin temin edildiği dükkâna, üzerine bindiği bineğine, eve inecek veya evden gidecek kimse için eve işarettir.

Rüyada Fırınlı Ocak Görmek
Fırınlı ocak Aralık ve Ocak aylarına da işarettir. Fırınlı ocakta güzel alevlerle yanan ateş görmek, müreffeh bir hayata veya çocuğa işarettir. Rüyada üzerinde kap kaçak bulunan fırınlı ocak görmek, kadının hamile kalmasına veya bolluk ve berekete işaret eder.
Rüyada tüplü ocak görmek, başarılı iş ve bol paradır. Ama ocak sönmüş ise sıkıntıdır. Elektrikli ocak ise gayretler sayesinde bir süre sonra işte gelişme olacağını belirtir.

Abdulgani Nablusi Ocak Tabiri
Abdülgani Nablusi’ye birisi gelerek: “ey imam, rüyamda bir ocak gördüm onda bir miktar ateş ve onun yakınında bir odun vardı” dediğinde, Nablusi “ocak senin midendir. Odun geçen gece yediğin ağır yemektir” şeklinde tabir edince o kimse: “evet efendim öyle oldu” demiştir.

Rüyada Ocak Temizlemek
Ev işlerini yürüten kimseye, binek hayvanına yahut kişinin kendi otomobiline, kişinin hayatını kazandığı dükkân yahut işine işaretter. Rüyada ocak temizlemek bekâr için evlenmeye, kâfirin Müslüman olmasına, günahkârın tövbesine işaret sayılır. Ocak temizlediğini görmek, bir yerden gelen yahut bir yere giden kimse için eve alamettir.

Rüyada Ateşli ve Ateşsiz Ocak Görmek
Ateşli ocak ihtiyaçları gidermeye ve rızka, ateşsiz ocak üzüntü ve kedere, Ocakta güzel alevlerle yanan ateş görmek evlada yorulur. Ocaktaki ateş kişinin midesine, orada görülen odun ise yediği şeylere alamettir. Ocakta görülen çömlek kocaya, onun evin ihtiyaçlarını gidermek için çektiği sıkıntılara delalet eder. Ocağın yanık ve alevli olması aile mutluluğuna delildir.

Rüyada Boş Ocak Görmek
Boş ocak, henüz hayata geçirmediğiniz plan halinde olan bir iştir. İçinde kömür bulunan ocak, iş yaşamınızda verdiğiniz emekler sonrasında olumlu değişiklikler olacak demektir. Bir ocağın sönmesi, işte bozulmaya, aile yaşamınızda sıkıntıya işaret eder.

Rüyada Ocak Yakmak
Rüyada bir ocak başında olup onu yakmaya çalıştığınızı görmek, başladığınız bir isi tamamlamaya çalıştığınıza işarettir. Ocak bazen da ev ve aile halkı ile de tabir olunur.

İslami Yorumcuların Ocak Tabiri
Kirmani ye göre; ocak, bir evin düzeni ve intizamıdır. O ocakta iyi ve kötü görülen her bir hal bunlara kıyaslanarak tabir olunur.
Ebu Sait El Vaiz e göre; ocak rüyada eştir. Ocak kireçten ise eşi kibirli bir ailenin mensubudur. Ağaçtan ise dedikoducu bir ailedendir. Eğer altın ve gümüş gibi kıymetli bir madenden ise şerefli bir ailedendir. Eğer tuğla ve taştan ise, fakir ve ahlaklı bir ailedendir.
Bir ocağın yıkıldığını görmek, sahibinin geçiminin darlaşacağına işarettir. Bazı yorumcuların düşüncelerine göre, ocağın yıkıldığını görmek, ev halkının yolculuğuna delalet eder.
Rüyasında bir ocak yaptığını gören, bolluk içinde yaşar. Ocağın yandığını gören, ailesi ile mutlu olarak ömür sürer.

Ocak ızgarası görmek, geçim bolluğuna işarettir. Izgarada bir şey kızarttığınızı görmeniz, geçiminizin bol ve bereketli olacağına delalet eder.
Rüyada iş yerinde ocak görmek, çalıştığı yerdeki patronlarının kendisi ile yakından ilgilendiklerine işarettir. Ocağı yaktığını görmek ise patronlarınca işinin beğenildiğine ve ücretine zam yapılacağına delalet eder. Bu rüyayı gören kadın ise, kocasının kendisini sevip takdir ettiğine, yorumlanır.